اُکام پلیمر
اُکام پلیمر

مقالات

انواع چسب در صنایع چوب

در این مقاله از اوکام درباره انواع چسب در صنایع چوب توضیح دادیم همراه ما باشید.


انواع چسب در صنایع چوب

انواع چسب در صنایع چوب نقش مهمی در استفادۀ بهینه از منابع چوب ایفا کرده و می‌کنند. مصریان اولیه از چسب برای چسباندن روکش‌ های اولیه به مبلمان چوبی استفاده می‌کردند. امروزه انواع چسب در صنایع چوب نقش مهمی در تبدیل تقریباً تمام انواع و اندازه‌ های چوب به محصولات کاربردی ایفا می‌کنند.

برای سال‌ های طولانی، چوب با استفاده از چسب‌ های زیست‌پایه چسبانده می‌شد و در قرن بیستم، چسب‌ های مصنوعی به تدریج روی کار آمدند، چرا که نقش مؤثر تر و در عین حال، هزینۀ کمتری داشتند.

استفاده از مصالح چوبی با پیشرفت صنعت، به میزان قابل توجهی بهبود یافته و در نتیجه، تقاضا برای انواع چسب در صنایع چوب نیز به همان شدت افزایش یافته است. امروزه تنوع انواع چسب در صنایع چوب به قدری بوده که انتخاب محصول مناسب برای آسان‌سازی و روان بودن کار شما نقش مؤثری خواهد داشت.

در وهلۀ اول، شما باید کاربرد مورد نظر خود را تعیین کرده و سپس چسب مناسب را برای آن انتخاب نمایید. در صنعت مبلمان و محصولات چوبی، «چسب‌ های چوبی» نقش مهمی در توسعه و استفادۀ کارآمد از چوب ایفا کرده‌اند.

متداول‌ ترین ماده در این صنایع، انواع چسب در صنایع چوب است. مقادیر قابل توجهی چسب در پوشش کف، پیشخوان آشپزخانه و برای کاشی‌ های سقف و دیوار استفاده می‌شود.

انواع چسب در صنایع چوب، تنوع بالایی دارند. هر یک از این چسب ها در مدت زمان خاصی خشک می شوند یا قدرت متفاوتی دارند. یک چسب با کیفیت در عین زود خشک شدن، دوام بالایی هم دارد.

برای اینکه چسب مورد نظرتان را انتخاب کنید، باید گزینه های مختلف را بشناسید. چسب ها از مهم ترین لوازم برای کسب و کار های مربوط به چوب هستند. در ادامه درباره انواع چسب بیشتر صحبت می کنیم.

برای اطلاع از تولید کننده چسب حرارتی میتوانید با ما همراه باشید.

در این مطلب ما به معرفی انواع چسب در صنایع چوب و کاربرد های آن‌ها خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.


پلی وینیل استات چوب

انواع چسب در صنایع چوب بر پایۀ آب بوده و عموماً برای تولید مبلمان استفاده می‌گردند. از آنجا که تمیز کردن سطح بسیار مهم است، بقایای چسب قدیمی باید تمیز شده و سطح آن عاری از خاک باشد.

از آنجا که انواع چسب در صنایع چوب در برابر آب مقاوم است، در فرآیند های چسبندگی با حجم بالا، مانند چسباندن کاغذ های تزئینی روی سطوح در ساخت پنجره‌ ها، نازک‌ کاری‌ ها، درها، چارچوب درهای خارجی، پله‌ ها و مبلمان چوبی که در برابر بخاطر آب و رطوبت مقاوم هستند استفاده می‌شود.

مزایا:

  • از بزرگترین مزایای این چسب، در دسترس بودن آن است.
  • برخی از چسب‌ها با گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهند. اما چسب پلی وینیل استات با گذشت زمان زرد نشده و در طول زمان استحکام خود را حفظ خواهد کرد.
  • محصولاتی که با این چسب چسبیده شده‌اند، در طول سال‌ها دوام خود را حفظ خواهند کرد. اگرچه کیفیت پایین چسبندگی باز هم آن‌ ها را از هم جدا خواهد کرد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره تولیدکننده فوم پشت چسب دار هستید به این صفحه مراجعه کنید.


چسب اپوکسی دو جزئه، چسب اپوکسی چوب

انواع چسب در صنایع چوب مقاومت بالایی داشته و ضد آب هستند. می‌توان اپوکسی‌ ها را با پودر خشک با رنگ مناسب ترکیب کرد تا با رنگ چوب تعادل پیدا کند. از این چسب می‌توان در کار های ساخت و تعمیر استفاده نمود.

یکی‌ دیگر از کاربرد های این چسب، استفاده از آن در اتصال قطعات قایق است. بنابراین به آن «چسب قایق» نیز گفته می‌شود. از مزایا و خواص برجستۀ آن نیز می‌توان به قابلیت پر کردن شکاف‌ ها و درز ها با آن اشاره نمود.

البته چسب اپوکسی در مقابل اشعۀ ماوراء بنفش مقاومت زیادی از خود نشان نمی‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود که کیفیت این چسب در طولانی مدت کاهش پیدا کند.

مزایا:

  • اپوکسی یک چسب ضدآب بوده و یک پرکنندۀ خوب نیز است.


انواع انواع چسب در صنایع چوبچسب پلی‌ اورتان

برای چسباندن هر ماده‌ ای به چوب، می‌توان از چسب‌ های پلی‌ اورتان استفاده نمود. این چسب با آب فعال شده و میزان حجم آن پس از فعال شدن، افزایش پیدا می‌کند. مقاومت چسب پلی‌اورتان در برابر رطوبت بسیار بالا بوده و همچنین برخلاف چسب اپوکسی، در برابر اشعۀ ماوراء بنفش نیز بسیار مقاوم است.

اغلب آلاچیق‌ های موجود در پارک‌ ها و فضای باز، با تولید انواع چسب صورت گرفته اند. به‌دلیل مقاومت آن در برابر رطوبت و همچنین فعال شدن با آب، غالباً در محیط‌ های مرطوب استفاده می‌شود.

اگر قصد دارید که از چسب پلی‌ اورتان در فضای خشک استفاده کنید، باید رطوبت آن را افزایش دهید تا عملکرد آن بهبود پیدا کند. این چسب تا حدود یک‌ سال دوام دارد.

اگر به دنبال فروش پلی اتیلن واکس تسویه شده هستید به این صفحه مراجعه کنید.


چسب حیوان یا مخفی

این چسب قدمت زیادی دارد و از آن به طور گسترده‌ ای برای ساخت کمان، ساز ها و چوب‌ کاری‌ های سنتی استفاده می‌گردد.

جمع‌بندی

هدف این مطلب ارائۀ یک مرور کلی از انواع چسب در صنایع چوب و معرفی آن‌ ها بود. امروزه محصولات چوبی و صنعت چسب چوب، جنبه‌های مشترک زیادی دارند. طراحان مبلمان و وسایل چوبی باید انواع چسب در صنایع چوب را شناخته و نکات استفاده از آن‌ها را بدانند تا عملکرد و کار خود را بهبود ببخشند.

سؤالات متداول:

1. قوی‌ ترین چسب استفاده‌ شده برای چوب چیست؟

چسب پلی‌ اورتان از قوی‌ ترین و بادوام‌ ترین انواع چسب در صنایع چوب است. این چسب از تنوع زیادی برخوردار است. زیرا می‌تواند برای بسیاری از مواد مختلف مانند چوب، پلاستیک، سنگ، فلز و ... استفاده گردد.

2. هدف اصلی چسب چوب چیست؟

از چسب چوب در هر مرحله از تولید مبلمان و وسایل چوبی استفاده می‌شود. هدف این چسب‌ ها، چسباندن مواد چوبی به یکدیگر و مواد مختلف است.

3. آیا PVA در برابر آتش مقاوم است؟

انواع چسب در صنایع چوب قابل اشتعال نبوده و هنگام استفاده از آن نیز هیچگونه دودی خروج پیدا نمیکند. با این حال، این بدان معنا نیست که PVA نمی‌سوزد. فقط به گرمای بیشتری از آنچه معمولاً با آن مواجه می‌گردید نیاز دارد.

شما همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین چسب گرانول به این صفحه مراجعه کنید.


انواع چسب در صنایع چوب مخصوص چوب

در دنیای امروز از چوب در صنایع و کسب و کار های زیادی استفاده می شود. در هر ساختمانی به ابزار و تجهیزاتی نیاز است که از چوب ساخته شده اند. از همین رو چسب های مختلفی برای این کار طراحی و تولید شده اند.

انتخاب یک چسب صاف و با کیفیت اهمیت زیادی دارد. اول از همه مکان مورد نظرتان را مشخص کنید تا بتوانید چسب مورد نظر را راحت تر پیدا کنید. چسب های متنوعی وجود دارند که برای چوب استفاده می شوند.

هر یک از انواع چسب ها بر اساس استحکام، مقاومت در برابر آب و... عملکردی متفاوت دارند. گاهی اوقات انتخاب مناسب ترین چسب چوب برای هر کاری، سخت به نظر می رسد. چه در حال مونتاژ یک پروژه جدید باشید و چه برای تعمیرات مبل به چسب نیاز داشته باشید، باید با چسب ها آشنا شوید. 


چسب چوب پنهان

سال هاست که چسب چوب پنهان برای ساخت آلات موسیقی، مبلمان و هنر های دستی مورد استفاده قرار می گیرد. این چسب ویژگی هایی از جمله جذب رنگ، چسبندگی سریع و استحکام بالا دارد. چسب پنهان سال های زیادی اولین اولویت برای تعمیر و نگهداری از مبلمان بوده است. 


چسب زرد و چسب سفید

این دو نوع چسب تقریبا به یک اندازه استحکام دارند. تنها تفاوتی که در انواع چسب در صنایع چوب با رنگ زرد و سفید وجود دارد، میزان چسبندگی است. میزان چسبندگی چسب سفید کمتر است و چسب زرد چسبندگی بیشتری دارد. پیش از استفاده چسب زرد، باید هرگونه آلودگی از سطح مورد نظر پاک شود. 


سوپر چسب یا سیانوآکریلات

از این مدل از انواع چسب در صنایع چوب، برای چسباندن دو سطح غیر هم جنس مثل فلز و چوب استفاده می شود. سوپر چسب ها یک روکش فوق العاده انعطاف پذیر به حساب می آیند. 


چسب پلی اورتان یا چسب آکواریوم

چسب پلی اورتان همان چسب های آکواریومی است که در صنایع و کسب و کار های مختنلفی استفاده می شود. با استفاده از انواع چسب در صنایع چوب می توانید هر ماده از جمله سرامیک، پارچه، شیشه، فلز، سنگ و چوب را بچسبانید.

در پروژه هایی که ضد آب بودن چسب اهمیت زیادی دارد، استفاده از چسب پلی اورتان الزامی است. پس از اینکه چسب پلی اورتان را روی سطح مورد نظر قرار دادید، می توانید آن را تراش دهید یا سمباده بزنید.

این چسب ها قدرت بالایی دارند و در زمان نسبتا کوتاهی خشک می شوند. استفاده از آن ها برای ساخت وسایل نجاری یا گیره ها یک گزینه ایده آل است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وکس پودری میتوانید با کارشناسان ما در مجموعه اوکام تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این محصول چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.