اُکام پلیمر
اُکام پلیمر

مقالات

خرید انواع پلی اتیلن وکس پودری

ما در این مقاله از اوکام درباره خرید پلی اتیلن وکس پودری توضیح دادیم همراه ما باشید.

پلی اتیلن وکس پودری یکی از پلیمر های ساخت دست بشر است که در کاربرد های صنعتی زیادی به خصوص در روان کننده‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وکس پودری هم چون بسیاری از پلیمر ها از مواد نفتی تولید می‌شود و به صورت پودری و رشته‌ ای عرضه می‌گردد. از خواص ظاهری آن می‌توان به بی رنگ و بی بو بودن آن اشاره کرد؛ این خواص ناشی از ساختار شیمیایی خطی آن است که در فشار پایین تولید می‌شود. در خرید وکس پودری، باید به نوع و گرید آن توجه کرد.


انواع پلی اتیلن وکس پودری

پلی اتیلن وکس پودری دو نوع امولسیونی و غیر امولسیونی دارد که مبنای آن بر اساس تفاوت در جرم مولکولی است. به دلیل خواص روان کنندگی که دارد، موجب روان شدن بین پی وی سی و سطح فلز می‌شود و از طرفی جلای محصول را افزایش می‌دهد. کاربرد عمده دیگر آن در چسب‌ های حرارتی و پوشش‌ کاری است. همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی آن با تغییر دما دچار دگرگونی می‌گردد.

کاهش دما انعطاف‌ پذیری آن را کم می‌کند و محصول شکننده می‌شود. برعکس، افزایش دما باعث افزایش حجم و انعطاف این پلیمر می‌گردد. خرید پلی اتیلن وکس پودری برای کاربرد هایی که نیاز به مقاومت شیمیایی، خوردگی و شکنندگی دارند اما خواص مکانیکی در آن‌ ها مهم نیست، پیشنهاد می‌گردد. همچنین این محصول در آب و سایر حلال‌ های آلی حل نمی‌شود؛ اما در برخی حلال‌ ها همچون کلروفرم به شرط افزایش دما، قابل انحلال است.


معرفی پلی اتیلن وکس پودری

از اتصال تعداد زیاد مونومر های اتیلن و تشکیل زنجیره‌ های به هم پیوسته، پلیمر پرمصرفی به نام پلی اتیلن تولید می‌شود. نوع ساختار این زنجیره‌ ها و تفاوت در آن‌ ها موجب تولید انواع مختلف پلی اتیلن می‌شود. پلی اتیلن با چگالی‌ های متفاوت، پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن فوق سبک، پلی اتیلن پیون عرضی شده و کوپلیمر های اتیلن وینیل استر از انواع آن هستند که هر کدام خواص خود را داشته و در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

کاربرد پلی اتیلن وکس پودری عمدتاً در تولید انواع بطری‌ ها، جعبه‌ های حمل و نقل، صنایع بسته بندی و سایر قطعات پلاستیکی است. یکی از کاربرد های متداول این پلیمر به عنوان روان کننده است و درخشش محصول را نیز افزایش می‌دهد. وکس پودری با انحلال اتیلن در هگزان و با افزودن کاتالیزور ساخته می‌شود. نقطه ذوب و جرم مولکولی این پلیمر نسبتاً یکنواخت است که علت آن به خلوص بالای این ماده بر می‌گردد.

خرید پلی اتیلن وکس پودری به تولید کنندگانی که راندمان تولید محصولات پلاستیکی برایشان اهمیت دارد توصیه می‌شود؛ زیرا خواصی که به آن اشاره شد و همچنین فرم پودری آن باعث تسهیل فرایند ذوب کردن شده و بهره‌ وری تولید را افزایش می‌دهد. هم چنین با انجام برخی از فرایند های تکمیل همچون تشکیل واکنش با گروه‌ های قطبی می‌توان از این پلیمر در صنایعی مانند رنگ، بسپار و کوتینگ استفاده کرد.

یکی از عوامل اثر گذار بر خواص پلیمر ها، جرم مولکولی است که هر چه میزان آن کم‎تر باشد انعطاف پلیمر بیشتر و در دمای پایین‌ تر ذوب می‌شود. افزایش جرم مولکولی باعث شکنندگی و استحکام بیشتر پلیمر می‌گردد. پلی اتیلن وکس پودری در دمای محیط به شکل جامد است و در دما های حدود 110 درجه سانتی‌ گراد یا بیشتر ذوب می‌شود.


انواع کاربرد پلی اتیلن وکس پودری

همان طور که گفته شد، در خرید وکس پودری باید به نوع گرید بر حسب کاربرد های مورد انتظار از آن توجه کرد. این محصول در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ساخت لایه محافظ برای انواع مواد غذایی و جلوگیری از اکسیداسوین آن‌ ها.
  • جلوگیری از نفوذ آب به درون ساختار ورق‌ های چوبی.
  • ساخت شمع‌ های متنوع.
  • ساخت برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی.
  • تولید انواع مداد شمعی.
  • تولید لایه محافظ کف‌ پوش‌ ها.
  • ساخت لوله‌ های انتقال آب و گاز.
  • تولید انواع محصولات پلاستیکی.
  • روان‌ کننده در فلزکاری و ممانعت کننده از گسترش شعله در لوله‌ های پی وی سی.
  • بسته‌ بندی پلاستیکی محصولات صنایع غذایی و لبنیات.


خرید پلی اتیلن وکس پودریمزایای خرید پلی اتیلن وکس پودری

وکس پودری از محصولات پیشرفته‌ ای است که به دلیل مزایای آن، در صنعت کاربرد بسیاری دارد. ماده سازنده انواع کیسه‌ های مورد استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، حبوبات، سیمان و بسیاری از موارد دیگر از متداول‌ ترین کاربرد های آن است. مزیت دیگر این محصولات در جایگزین کردن بطری‌ های پلاستیکی با بطری‌ های فلزی و شیشه‌ ای است که به دلیل مسائل بهداشتی، موجب بهبود کیفیت و رضایت مصرف کنندگان شده است.

مثال ملموس آن نوشابه و آب معدنی است که در گذشته معمولاً در بطری‌ های شیشه‌ ای عرضه می‌شد و از نظر بهداشتی موجب نگرانی برخی از خریداران بود. اما بطری‌های پلاستیکی که از وکس پودری تولید شدند، منجر به افزایش سطح بهداشت این محصولات گشتند. تنوع در گرید های مختلف تجاری این محصول از مزایای دیگر آن است و در هر کاربرد، می‌توان از انواع مناسب آن بهره برد.

یکی از نکات مهمی که در خرید پلی اتیلن وکس پودری باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله قیمت آن است که بر حسب کاربرد و خواصی که هر نوع از این محصول دارد، دارای قیمت متفاوتی است. کاربرد نهایی برخی از محصولاتی که از وکس پودری تهیه می‌شوند ارتباطی با مسائل بهداشتی و سلامتی افراد یا سایر موجودات زنده ندارند؛ بنابراین نیازی به رعایت استاندارد های بهداشتی در تولید آن‌ ها نیست. اما کاربرد هایی که برای محصولات مرتبط با سلامتی مصرف کنندگان وجود دارد، باید شرایط خاصی را داشته باشد که این عوامل بر افزایش قیمت خرید پلی اتیلن وکس پودری اثرگذار است.


نتیجه گیری و جمع بندی

بهتر است برای خرید وکس پودری در مقیاس زیاد، به تولید کنندگان اصلی مراجعه نمایید و در واقع واسطه‌ ها را کنار بزنید. خوشبختانه ماده اولیه ساخت این محصول نفت است که در کشور ما محدودیتی از جهت آن وجود ندارد. پلی اتیلن وکس پودری که در ایران تولید می‌شود از کیفیت و قیمت مطلوبی برخوردار است به طوری که به راحتی با محصولات خارجی رقابت می‌کند. این محصولات در صورتی که با رعایت کلیه استاندارد های بهداشتی و ماشین آلات مجهز تولید گردند، فروش بالایی داشته و کشور های همسایه از عمده‌ ترین خریداران خارجی آن‌ ها محسوب می‌شوند.

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این محصول چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.