اُکام پلیمر
اُکام پلیمر

وکس HW400

اطلاعات بیشتری درباره این محصول در ادامه مطالعه نمایید

مشخصات محصول :

  • مدل: HW400
  • ظاهر: پودر

توضیحات :

در این مقاله از اوکام درباره وکس پودری توضیح دادیم همراه ما باشید.

وکس پودری از جمله پلیمرهای مصنوعی مبتنی بر پلی اتیلن است که به عنوان روان‌کننده مصرف فراوان دارد. این پلیمر پودری شکل فاقد رنگ و بو است و دارای ساختار شیمیایی خطی بوده که از مشتقات نفتی تهیه می‌شود.

وکس پودری در مایعات کربن‌دار همچون الکل و استون قابل حل نیست، اما در دماهای بالا می‌تواند در حلال‌هایی همچون سیکلوهگزان و کلروفرم به صورت محلول درآید. وکس پودری بر حسب جرم مولکولی در دو نوع امولسیونی و غیر امولسیونی عرضه می‌شود.

از این پلیمر همچنین در کاربردهای پوششی و چسب‌های حرارتی استفاده می‌شود. تغییرات دمایی می‌تواند بر خواص فیزیکی و شیمیایی این پلیمر اثر بگذارد. برای مثال با افزایش دما انعطاف‌پذیری و حجم آن افزایش می‌یابد و کاهش دما باعث افزایش شکنندگی آن می‌شود.

این پلیمر از نظر خواص مکانیکی نسبتاً ضعیف است اما از نظر مقاومت در برابر مواد شیمیایی، خوردگی و شکنندگی مطلوب است و در آب نیز حل نمی‌شود.


معرفی وکس پودری

پلی اتیلن از اتصال زنجیره‌های مونومر اتیلن تشکیل شده که این زنجیره‌ها مولکول‌های بزرگ‌تری را تشکیل داده‌اند. انواع پلی اتیلن شامل پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن با چگالی پایین، پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن بسیار سبک، پلی اتیلن کراس لینک شده و کوپلیمرهای اتیلن – وینیل استر هستند که در گریدهای تجاری مختلف، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که موجب می‌شود برای طیف وسیعی از کاربردها و صنایع مناسب باشند.

از این پلیمر برای تولید قطعات مختلف پلاستیکی، بطری‌های مصرفی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، جعبه‌های به کار رفته در سیستم حمل و نقل، انواع ظروف، کیسه‌های بسته‌بندی و ... استفاده می‌شود. وکس پودری در زمره پلی اتیلن خطی و در اثر انحلال گاز اتیلن در هگزان در حضور کاتالیزور در یک راکتور تولید می‌شود.

عموماً از این ماده به عنوان روان‌کننده استفاده می‌شود؛ اما در بسیاری از صنایع دیگر نیز به‌کار می‌رود. وکس پودری از نظر خلوص، نسبت به دیگر انواع پلی اتیلن خالص‌تر است. بنابراین نقظه ذوب و جرم مولکولی آن بر خلاف سایر انواع پلی اتیلن یکنواخت‌تر است.


انواع کاربرد وکس پودری

محصولات وکس پودری طیف وسیعی از کاربردها و تولیدات را شامل می‌شود.

تعدادی از کاربرد های وکس پودری به شرح زیر است:

تهیه پوششی محافظ برای انواع میوه و آجیل و ممانعت از هوازدگی و فساد آن‌ها

پوشش به کار رفته در ورق‌ های چند جزئی چوبی به منظور جلوگیری از نفوذ آب درون ساختار تولید انواع شمع‌ های تزئینی و روشنایی

استفاده در ساخت انواع محصولات آرایشی همچون مرطوب کننده‌ها و کرم‌های ضد آفتاب

تهیه انواع مداد رنگی و مداد شمعی

کاربرد در پوشش کف‌پوش‌ها به‌خصوص پارکت‌های چوبی به دلیل ممانعت از پوسیدگی ناشی از اکسیداسیون و نفوذ رطوبت در ساختار و افزایش دوام آن‌ها

انواع لوله‌های پلیمری با دوام برای آب، فاضلاب و گاز

محصولات پلاستیکی تولید شده از طریق ذوب کردن وکس پودری در دستگاه اکسترودر و قالب‌گیری به شکل‌های مختلف

کاربرد به عنوان روان‌کننده در فلزکاری و ممانعت کننده از گسترش شعله در لوله‌ های پی وی سی

بسته‌ بندی پلاستیکی به کار رفته در بسیاری از صنایع غذایی به‌خصوص بسته‌ بندی لبنیات

کاربرد در ساختار و پوشش انواع لاستیک خودرو ها جهت جلوگیری از شکنندگی و ترک خوردن لاستیک به دلیل خواص انعطاف‌ پذیری آن


مزایای محصولات وکس پودری

وکس پودری یکی ازمحصولات مدرن مبتنی بر پلی اتیلن است که کاربردهای فراوان دارد. از بهترین محصولات وکس پودری عموماً در صنایع بسته‌بندی استفاده فراوانی می‌شود که انواع کیسه بسته‌بندی سیمان، حبوبات، غلات و ... را می‌توان نام برد.

همچنین بطری‌های تولید شده از وکس پودری جایگزین مناسب و بهداشتی برای فلزات و شیشه هستند که موجب افزایش سطح بهداشت تولیدات شده و تحولی در این صنایع ایجاد کرده است. در این خصوص می‌توان به بطری‌های آب معدنی و نوشابه‌های گازدار اشاره کرد که باعث افزایش قابل توجه سطح بهداشت در این محصولات شده است.

قیمت وکس پودری بر اساس نوع و کاربردی که دارند متفاوت است. طبیعتاً محصولاتی که برای کاربردهای بهداشتی یا صنایع غذایی استفاده می‌شوند لازم است استانداردها و موارد بهداشتی خاصی را رعایت کنند و از نظر فرمولاسیون نیز قابل اطمینان باشند. بنابراین قیمت آن‌ ها نسبت به محصولاتی که کاربرد عام‌تری دارند و سلامتی افراد را به خطر نمی‌اندازند بیشتر است. اما به طور کلی در صورتی که هر محصولی از تولید کننده اصلی و به میزان بالا خریداری شود، از قیمت مناسب‌تری برخوردار است.


انواع پلی اتیلن وکس پودری

پلی اتیلن وکس پودری دو نوع امولسیونی و غیر امولسیونی دارد که مبنای آن بر اساس تفاوت در جرم مولکولی است. به دلیل خواص روان کنندگی که دارد، موجب روان شدن بین پی وی سی و سطح فلز می‌شود و از طرفی جلای محصول را افزایش می‌دهد.

کاربرد عمده دیگر آن در چسب‌های حرارتی و پوشش‌کاری است. همچنین خواص فیزیکی و شیمیایی آن با تغییر دما دچار دگرگونی می‌گردد. کاهش دما انعطاف‌ پذیری آن را کم می‌کند و محصول شکننده می‌شود. برعکس، افزایش دما باعث افزایش حجم و انعطاف این پلیمر می‌گردد.

خرید پلی اتیلن وکس پودری برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت شیمیایی، خوردگی و شکنندگی دارند اما خواص مکانیکی در آن‌ها مهم نیست، پیشنهاد می‌گردد. همچنین این محصول در آب و سایر حلال‌های آلی حل نمی‌شود؛ اما در برخی حلال‌ها همچون کلروفرم به شرط افزایش دما، قابل انحلال است.


معرفی پلی اتیلن وکس پودری

از اتصال تعداد زیاد مونومرهای اتیلن و تشکیل زنجیره‌های به هم پیوسته، پلیمر پرمصرفی به نام پلی اتیلن تولید می‌شود. نوع ساختار این زنجیره‌ها و تفاوت در آن‌ها موجب تولید انواع مختلف پلی اتیلن می‌شود.

پلی اتیلن با چگالی‌های متفاوت، پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن فوق سبک، پلی اتیلن پیون عرضی شده و کوپلیمر های اتیلن وینیل استر از انواع آن هستند که هر کدام خواص خود را داشته و در صنایع مختلف استفاده می‌شود. کاربرد پلی اتیلن وکس پودری عمدتاً در تولید انواع بطری‌ها، جعبه‌های حمل و نقل، صنایع بسته بندی و سایر قطعات پلاستیکی است.

یکی از کاربردهای متداول این پلیمر به عنوان روان کننده است و درخشش محصول را نیز افزایش می‌دهد. پودر وکس با انحلال اتیلن در هگزان و با افزودن کاتالیزور ساخته می‌شود. نقطه ذوب و جرم مولکولی این پلیمر نسبتاً یکنواخت است که علت آن به خلوص بالای این ماده بر می‌گردد.

خرید پلی اتیلن وکس پودری به تولیدکنندگانی که راندمان تولید محصولات پلاستیکی برایشان اهمیت دارد توصیه می‌شود؛ زیرا خواصی که به آن اشاره شد و همچنین فرم پودری آن باعث تسهیل فرایند ذوب کردن شده و بهره‌وری تولید را افزایش می‌دهد.

همچنین با انجام برخی از فرایندهای تکمیل همچون تشکیل واکنش با گروه‌های قطبی می‌توان از این پلیمر در صنایعی مانند رنگ، بسپار و کوتینگ استفاده کرد. یکی از عوامل اثرگذار بر خواص پلیمرها، جرم مولکولی است که هرچه میزان آن کم‎تر باشد انعطاف پلیمر بیشتر و در دمای پایین‌تر ذوب می‌شود.

افزایش جرم مولکولی باعث شکنندگی و استحکام بیشتر پلیمر می‌گردد. پلی اتیلن وکس پودری در دمای محیط به شکل جامد است و در دماهای حدود 110 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر ذوب می‌شود.


انواع کاربرد پلی اتیلن وکس پودری

همانطور که گفته شد، در خرید وکس پودری باید به نوع گرید بر حسب کاربردهای مورد انتظار از آن توجه کرد. این محصول در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

ساخت لایه محافظ برای انواع مواد غذایی و جلوگیری از اکسیداسوین آن‌ها

جلوگیری از نفوذ آب به درون ساختار ورق‌های چوبی

ساخت شمع‌های متنوع

ساخت برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی

تولید انواع مداد شمعی

تولید لایه محافظ کف‌پوش‌ها

ساخت لوله‌های انتقال آب و گاز

تولید انواع محصولات پلاستیکی

روان‌کننده در فلزکاری و ممانعت کننده از گسترش شعله در لوله‌های پی وی سی

بسته‌بندی پلاستیکی 

محصولات صنایع غذایی و لبنیات

پیشنهاد مطالعه : تولید کننده فوم پشت چسب دار


مزایای خرید پلی اتیلن وکس پودری

وکس پودری از محصولات پیشرفته‌ای است که به دلیل مزایای آن، در صنعت کاربرد بسیاری دارد. ماده سازنده انواع کیسه‌های مورد استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، حبوبات، سیمان و بسیاری از موارد دیگر از متداول‌ترین کاربردهای آن است.

مزیت دیگر این محصولات در جایگزین کردن بطری‌های پلاستیکی با بطری‌های فلزی و شیشه‌ای است که به دلیل مسائل بهداشتی، موجب بهبود کیفیت و رضایت مصرف کنندگان شده است. مثال ملموس آن نوشابه و آب معدنی است که در گذشته معمولاً در بطری‌های شیشه‌ای عرضه می‌شد و از نظر بهداشتی موجب نگرانی برخی از خریداران بود.

اما بطری‌های پلاستیکی که از وکس پودری تولید شدند، منجر به افزایش سطح بهداشت این محصولات گشتند. تنوع در گریدهای مختلف تجاری این محصول از مزایای دیگر آن است و در هر کاربرد، می‌توان از انواع مناسب آن بهره برد.


فروش وکس پودری

فرآورده‌ های پلیمری به‌طور گسترده درصنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. وکس پودری یا وکس پلی اتیلن نیز یکی از این فرآورده‌ هاست که در پایشگاه‌ها تولید می‌شود. یکی از کشور های سازنده‌ی وکس پودری، ایران است و وکس پلی اتیلن با کیفیتی نیز تولید می‌کند.

خواص این وکس به گونه‌ای است که به‌صورت جداگانه به عنوان لایه‌ی محافظتی و براق کننده در محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، به‌عنوان روان‌کننده در صنایع تزریق پلاستیک و PVC کاربرد دارد و همچنین به‌عنوان افزونه برای بهبود خواص پلیمرهای تولیدی استفاده می‌شود.

فروش وکس پودری معمولاً به‌صورت عمده انجام شده و در اختیار صنایع گوناگون از جمله تولید لوله PVC، لاستیک، چرم، کف‌پوش، چسب روغن داغ، تزریق پلاستیک، عایق کابل، شمع سازی و صنایع دیگر قرار می‌گیرد. فروش وکس پودری عموماً برای تولید مستربچ (Masterbatch) انجام می‌شود.

مستربچ‌ها افزودنی‌هایی هستند که درصنعت پلیمر برای تولید رنگ، بهبود خواص و کاهش قیمت پلیمر به کار می‌روند. این افزودنی‌ها خواص گوناگونی چون شفاف‌کنندگی، لیز کنندگی، آنتی بلاکی، براق کنندگی، خاصیت آنتی استاتیک، آنتی اکسیدان و دیگر خواص را به پلیمر اضافه می‌کند.

وکس پودری پلی اتیلن به‌عنوان مستربچ برای بهبود پردازش رنگ، گسترش پراکندگی رنگدانه‌ها، افزایش چسبندگی و سخت شدن PVC استفاده می‌شود. افزودن وکس پودری به انواع پارافین می‌تواند خواص پارافین را بهبود دهد. از جمله ویژگی‌هایی که با افزودن این ماده به پارافین حاصل می‌شود، ایجاد خاصیت عایق الکتریکی، دمای نرم شدن و گرانروی است.

محصول مرتبط