اُکام پلیمر
اُکام پلیمر

مقالات

پرایمر پی وی سی

پرایمر پی وی سی

در این مقاله از اوکام درباره پرایمر پی وی سی توضیح دادیم همراه ما باشید.

در پروسه چسباندن لوله‌های پلاستیکی با پرایمر پی وی سی چیزی که بسیار دارای اهمیت این است که سرعت عمل و دقت زیادی داشته باشید. اگر این دو فاکتور را در کارتان جدی بگیرید، اتصالی بدون نقص و محکم خواهید داشت که برای این کار باید جلوی اشتباهات را بگیریرد.

در ادامه این مقاله قرار است تا راجع‌به مزایا، کاربردها و روش استفاده از پرایمر PVC اطلاعات گوناگونی را خدمتان ارائه کنیم، پس از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


پرایمر پی وی سی و فرایند چسابندن آن

لوله‌هایی که از جنس کلرید پلی وینیل PVC ساخته شده‌اند، تجهیزات معروفی هستند که در تعداد زیادی از قسمت‌های ساختمان مثل بخش‌های مربوط به لوله‌کشی و ... استفاده می‌شود.

برای اتصال لوله‌های pvc به پرایمر پی وی سی نیاز است که با فرمولاسیون خاصی به‌وجود می‌آید یا اینکه به کمک یک حلال شیمیایی که این توانایی را دارد تا سطح پرایمر پی وی سی را ذوب کند و سریع خشک نماید، تا قطعات به‌خوبی به همدیگر پیوند بخورند، این کار را انجام می‌دهند.

با این روش یک اتصال قوی و بدون نقص مثل جوشکاری در لوله‌های فلزی را انجام خواهید داد که هیچ نشتی در کار بوجود نخواهد آمد.

در پروسه چسباندن پرایمر PVC نخست باید پرایمر پی وی سی را در قسمت خارجی لوله و درون اتصالات پی وی سی برای آماده‌ سازی و پاک‌ سازی استفاده کنید. بعد از گذشت 10 ثانیه چسب را روی بخشی که آماده کرده‌اید استفاده کنید و لوله را داخل اتصالات جایگذاری کنید تا بماند و خشک شود. این مواد حالت حلال دارند و با حل شدن سطح خارجی اتصال نری، سطح داخلی اتصالات مادگی هم خود به خود جوش می‌خورد و یکپارچه می‌شود.

فرایند چسباندن پرایمر پی وی سی خیلی راحت است و اگر اشتباهی در این فرایند اتفاق افتد، هیچ راه حلی برای برگشت به اول کار و اصلاح وجود نخواهد داشت. به همین خاطر تنها راه علاج برش لوله و انجام مجدد کار است.


چسب غیرمناسب به کار نزنید

پرایمر پی وی سی و چسب‌های زیادی در بازار وجود دارد که توصیه می‌کنیم قبل از خرید حتماً به اطلاعاتی که روی لیبل خورده است توجه کنید، چرا که بعضی از چسب‌های تولید شده مناسب لوله‌های CPVC هستند و دارای شباهت بسیاری به پرایمر PVC هستند که احتمال زیادی می‌رود اگر از این مواد استفاده کنید، کارتان به مشکل بربخورد.

قطعات لوله را پیش از استفاده از پرایمر پی وی سی در جای خود قرار دهید!

قبل از اینکه از چسب استفاده کنید، قطعات لوله را برش دهید و هر یک را در جای مخصوص به خود قرار دهید. سپس قسمت‌ هایی را که دارای نشان هستند، شماره‌ گذاری کنید تا در هنگام چسباندن مشکلی پیش نیاید.


هشدار های امنیتی را جدی بگیرید

زمانیکه از پرایمر PVC استفاده می‌کنید، جوانب احتیاط و رعایت کامل را در نظر بگیرید و از تماس این ماده روی پوست، چشم و ... بپرهیزید. پیش از اینکه کار را شروع کنید حتماً از عینک ایمنی یا شیلد به همراه دستکش استفاده کنید تا مشکلی در زمان کار شما را تهدید نکند.

همچنین پیش از اینکه کار را شروع کنید، روی میز یا محلی که قرار است به کار بپردازید، دستمال یا پارچه‌ای پهن کنید که چسب به بیرون درز نکند و محل کار شما را کثیف نکند.

همچنین خوب است بدانید که این چسب در واقع نوعی حلال شیمیایی است که دارای برخی از سموم مضر است. به همین خاطر بایستی قبل از اینکه کار را شروع کنید از اینکه محیط کارتان دارای تهویه مناسبی هست یا خیر اطلاع پیدا کنید. اگر محیط تهویه مناسبی نداشت حتماً از ماسک‌های بهداشتی استفاده کنید.


لبه‌ های برش لوله را پیش از شروع کار صاف کنید

با یک سمباده یا چاقو برآمدگی را از بین ببرید تا بعد از چسبیدن، انباشته‌ها و رسوبات حاصل از آب در طی مدت زمان طولانی باعث جلوگیری از جریان آب نشوند. این کار باعث می‌شود که مسیر آب مسدود نشود و در زمان چسبیدن هم لوله درست اتصال پیدا کند.


سرعت عملتان را بالا ببرید

بعد از اینکه از پرایمر پی وی سی استفاده کردید تنها ده ثانیه مهلت دارید که چسب بزنید و لوله را داخل محل اتصال قرار بدهید. در غیر اینصورت باید دوباره چسب بزنید که با سرعت عمل زودتر این کار را طی کنید.


اجازه دهید چسب خشک شود

برای اطلاع از مدت زمانیکه چسب زمان می‌خواهد تا خشک شود بهتر است که به دستور العمل آن نگاه کنید ولی اغلب چیزی حدود 20 دقیقه زمان می‌برد که کار خشک شود و اتصالات محکم شوند.


چسب پرایمر
پیشنهاد مطالعه : چسب گرانول و قالبی پی وی سی 


پرایمر PVC

در زمانی که لوله مستقیم زیر نور خورشید قرار دارد سطح گرمای آن بالای 15 درجه سانتی‌گراد خواهد بود که اگر چسب زیادی استفاده کنید احتمال دارد که وارد لوله شود و مسیر آب را ببندد برای همین باید مواردی را در این زمینه رعایت کنید که عبارتند از:

•  پرایمر PVC چسب در محیط سرد و تاریک نگهداری شود

• چسب قبل از استفاده هم زده شود

• چسب‌ کاری پرایمر PVC در زمان خنکی انجام شود

• سطح کار قبل از چسب زدن پرایمر PVC با پارچه‌ای مرطوب خنک شود

• استفاده از پرایمر PVC در آب و هوای سرد

پرایمر PVC در هوای سرد و کمتر از 15 درجه فارنهایت سرعت چسبندگی خود را از دست می‌دهد. نکاتی که در این شرایط باید مدنظر خود قرار بدهید عبارتند از:

• چسب را در محیط 4 در جه سانتی گراد نگهداری کنید.

• چسب در آب و هوای خیلی سرد، سفت می‌شود که بایستی کمی پیش از شروع کار آن را گرم کنید.

• لوله پیش از اینکه چسب زده شود باید دمایش با دمای چسب یکی شود.

• اگر لوله مرطوب بود، با یک دستمال خشک رطوبت ان را بگیرید

• اگر آب و هوا خیلی سرد باشد، بهتر است که از پرایمر بیشتر از یکبار استفاده کنید.

مزایای استفاده از پرایمر پی وی سی

• علاوه‌بر مصارف ساختمانی برای مصارف کشاورزی و آبرسانی در مزارع هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• برای خشک شدن به زمان زیادی نیاز ندارند.

• تک جزئی هستند و برای فعالیت به ماده دیگری نیاز ندارند. این ویژگی باعث می‌شود سرعت کار بالا رود.

• از آنجایی که در برابر حلال‌ها بسیار مقاوم است، در شرایط و مکان‌های بسیاری می‌توان از آن استفاده کرد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره چسب گرانول 6100 دورپائین هستید به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این محصول چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.