اُکام پلیمر
اُکام پلیمر

مقالات

چسب گرانول شفاف چیست؟

ما در این مقاله از اوکام درباره چسب گرانول شفاف توضیح دادیم همراه ما باشید.

یکی از انواع چسب‌ های گرما ذوب، چسب‌ های حرارتی گرانول هستند که چسبندگی بسیار زیادی داشته و در مواقعی که به کار‌ های ظریف و محکم نیاز باشد، از آن‌ ها استفاده می‌شود. این محصول در شکل دانه‌ های ریز تهیه و عرضه می‌گردد. انواع گوناگونی از این چسب‌ ها در بازار مصرف وجود دارد که هر یک دارای خواص منحصر به فرد و کاربرد مخصوص به خود هستند. به عنوان مثال انواع چسب گرانول شفاف، چسب گرانول تحریر، نی چسبان، بسته بندی و... در بازار‌ های مصرف در دسترس مشتریان قرار دارد. مثلا چسب گرانول لبه چسبان یکی از انواع چسب‌ های حرارتی گرانول که برای متصل کردن نوار‌ های پی وی سی کاربرد روی سطح ام دی اف استفاده می‌شود.


معرفی پلیمر گرانول

بهتر است بدانید که پلیمری به اسم گرانول وجود ندارد؛ در واقع گرانول یک شکل خاص از پلیمر است و نوعی از ساختار است که در برخی از پلیمر‌ ها دیده می‌شود. از ویژگی‌ های ظاهری آن می‌توان به دانه‌ ای بودن اشاره کرد. قبل از مصرف گرانول، ابتدا نیاز است تا دانه‌ ها ذوب شوند و مطابق با کاربرد مورد نظر، شکل دهی گردند. بعد از تهیه پلیمر، برای تولید گرانول، با استفاده از دستگاهی به نام اکسترودر که عملکردی مشابه با دستگاه چرخ گوشت دارد، پلیمر ذوب می‌شود و در قسمت خروجی دستگاه، پلیمر ذوب شده به صورت قطعات کوچک برش داده می‌شود و به این ترتیب از پلیمر مورد نظر، گرانول به دست می‌آید.

همه پلیمر‌ها را می‌توان با در نظر گرفتن میزان گرانروی و سایر شرایط مانند روش پلیمری شدن، کاربرد‌ها و... به گرانول تبدیل کرد. اغلب چسب‌ های «هات ملت» به شکل جامد در بازار‌ های مصرف در دسترس قرار دارند.


کاربرد چسب گرانول یا چسب هات ملت

هدف اصلی شرکت‌ هایی که در زمینه تولید پلیمر‌ ها فعالیت دارند، تهیه محصولات مرغوب با درصد خلوص بالا است. دست یابی به این هدف، وابستگی زیادی به روش پلیمری شدن و شرایط محیطی در حین تولید محصول مانند دما، فشار، رطوبت، کاتالیست و... دارد. خواص محصولاتی که یک بار ذوب و شکل دهی شده‌اند، نسبت به آن‌ هایی که چندین بار ذوب و بازیافت شده‌اند، بهتر است و کاربرد بیشتری هم دارا هستند؛ البته برخی از پلیمر‌ ها می‌توانند ویژگی‌ ها و خواص خود را حتی بعد از چند بار ذوب شد هم به خوبی حفظ کنند.

یکی از صنایع در حال توسعه در حوزه پلاستیک، بازیافت مواد پلاستیکی جهت تولید گرانول‌ های مربوطه و استفاده در صنایع مصرف کننده است. مهم‌ ترین ماده اولیه برای این صنعت، تایر‌ها و لاستیک‌ های کهنه است که در مناطق مختلف به وفور در دسترس هستند.


انواع چسب گرانول

دسته بندی این محصولات با توجه به کاربری و ویژگی‌ های انواع مختلف آن، انجام می‌شود. تنوع تولید چسب گرانول بسیار زیاد است، نام برخی از انواع این محصول به صورت زیر است:

 EVA یا اتیل ونیل استات،

 PO یا پلی اولفین

 PUR یا پلی یورتان

همان طور که گفته شد، قبل از استفاده از این محصولات باید، ابتدا آن‌ ها حرارت دهی نمود تا ذوب شوند. نقطه ذوب هر یک از انواع این محصول، با توجه به مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن، متفاوت است. معمولا نقطه ذوب مربوط به هر محصول روی برچسب ظرف بسته بندی یا بروشور آن نوشته می‌شود تا مصرف کننده مطابق با آن به ذوب محصول بپردازد. در ادامه، خصوصیات برخی از پر مصرف‌ ترین انواع چسب‌ های گرانول را شرح می‌دهیم.
پرمصرف‌ترین انواع چسب‌های گرانول کدامند؟


چسب گرانول شفاف کد MA 6714

قدرت چسبندگی این مدل چسب گرانول شفاف، بسیار زیاد است و همچنین مقاومت بالایی در برابر دما از خود نشان می‌دهد. از این محصول برای چسباندن موادی که از جنس ملامین هستند، استفاده می‌شود. همچنین برای چسباندن روکش چوبی و پلی استر‌ها کاربرد دارد. نقطه ذوب این نوع از چسب‌های گرانول شفاف، در محدوده 190 الی 210 درجه سانتی گراد قرار دارد.


چسب گرانول مات کد MA 6525

نسبت به چسب گرانول شفاف، قدرت چسبندگی کمتری دارد اما مقاومت دمایی خوبی از خود نشان می‌دهد. در ماشین‌ های لبه چسبانی که سرعت زیاد دارند، از این مدل استفاده می‌شود. محدوده نقطه ذوب این محصول 190 الی 220 درجه سانتی گراد است.


چسب گرانول مات کد MA 6512

قدرت چسبندگی این محصول بسیار کمتر از چسب گرانول شفاف و مات ذکر شده در بالا است؛ اما همچنان از مقاومت دمایی مناسبی برخوردار است و در ماشین‌ های لبه چسبانی که سرعت کمی دارند، مصرف می‌شود. نقطه ذوب این محصول در محدوده 130 الی 160 درجه سانتی گراد قرار دارد.


چسب گرانول شفاف سفید داغ

این محصول از انواع EVA است و در ظاهر به شکل ذراتی سفید رنگ و شفاف هستند. تراکم ذرات در حدود 0.02 ± 1.18 گرم بر سانتی متر مکعب است. این مدل از چسب‌ های گرانول شفاف به فراوانی در صنعت پوشاک مثل کیف، کفش، ابزار ورزشی و... کاربرد دارد. نقطه ذوب این چسب گرانول شفاف در حدود 90 درجه سانتی گراد است. طول عمر این چسب‌ های گرانول شفاف بیشتر از 600% بوده و قدرت کششی بالایی دارند و مقاومت کششی آن بیشتر از 6 مگا پاسکال برآورد می‌شود. مناسب ترین محیط برای نگهداری چسب گرانول شفاف، محیط سرد، تاریک و خشک است.


چسب گرانول 7701 DS

این مدل، قدرت چسبندگی خوبی به فلزات مانند مس، آلومینیوم، آهن، فولاد ضد زنگ و... دارد. همچنین برای چسباندن پارچه، چوب و پلاستیک‌ ها مانند ABS ، PC ، PS ، PVC و ... استفاده می‌شود. این محصول مقاومت خوبی در برابر سرما و حرارت از خود نشان می‌دهد و قابلیت شستشو دارد. در ساخت این مدل از هیچ مواد سمی و فلزات سنگینی استفاده نشده است و به همین دلیل سازگار با محیط زیست است. رنگ این نوع چسب‌ها، زرد روشن بوده و به شکل بیضوی هستند. تراکم ذرات در حدود 0.02 ± 1.2 گرم بر سانتی متر مکعب است. نقطه ذوب این محصول 88 درجه سانتی گراد است. همچنین شاخص ذوب شدن در این نمونه از چسب گرانول شفاف 20 ± 150 گرم در هر ده دقیقه است.

دیدگاه کاربران

دیدگاه شما درباره این محصول چیست ؟

شما می توانید در این بخش تجربیات و نظرات خود را با ما و کاربران ایران بالابر به اشتراک بگذارید.